رشته مدیریت بازرگانی

 دوره کارشناسي ارشد مديريت بازرگاني به منظورآماده ساختن دانشجويان براي مشاغل حرفه​ های مديريت درسازمان​هاي بازرگاني ومؤسسات دولتي و نيز ادامه تحصيل در دوره دکتري مديريت تدوين گرديده است. به طوردقيق تر اهداف برنامه کارشناسي ارشد مديريت بازرگاني عبارت است از:
- آشنايي دقيق با وظايف اساسي سازمان​هاي بازرگاني. 
- افزايش مهارت وتوانايي دانشجويان درشناخت مسايل مبتني بر مديريت، جمع آوري وتجزيه وتحليل اطلاعات مربوط به هريک ازاين مسايل،ارزيابي راه​ حل​هاي مختلف درمورد هرمسأله وتصميم گيري و اجراي تصميمات متاخذه.
-افزايش مهارت وتوانايي دانشجويان درشناخت شرايط و اوضاع و احوال متغير اجتماعي ،اقتصادي ،تکنولوژيکي، سياسي و تطبيق برنامه​ هاي سازمان با شرايط جديد.
- ايجاد زمينه لازم و تشويق دانشجويان به خودآموزي و رشد فردي وحرفه اي
ضرورت و اهميت:
اداره سازمان​هاي بازرگاني ،صنعتي ودولتي با ابعاد مختلف آن بدون بهره گيري از دانش مديريت و دسترسي به اطلاعاتي که در امر تصميم گيري لازم است امکان پذير نيست. لذا اين وظيفه دانشگاه​ها است که اولاً مديران آينده اين سازمان​ها را براي قبول مسئوليت درسطوح مختلف مديريت آموزش دهند. ثانياً محققين و پژوهشگراني راتربيت کنندکه بتوانند مسايل و مشکلات اقتصادي و بازرگاني سازمان​هاي مختلف جمهوري اسلامي​ ايران را به خوبي بشناسند و براي حل اين مسايل و مشکلات راه​ حل​هاي صحيح و منطقي پيداکنند.وجود دوره کارشناسي ارشد مديريت بازرگاني دردانشگاه​هاي ايران موجب مي گردد که دانشجويان اين رشته درحين تحصيل بامسايل خاص جامعه ما به خوبي آشنا شوند و تحقيقات وتبعات خود را در رابطه با اين مسايل انجام دهند و براي رفع نارسائي​هاي موجود درجامعه چاره انديشي نمايند.
نقش و توانايي:
الف) فارغ‌التحصيلان دوره‌ كارشناسي ارشد مديريت بازرگاني با اطلاعات وسيعي كه در زمينه‌هاي مختلف بازرگاني و بازاريابي، روابط انساني، امور مالي و اقتصادي پيدا مي‌كنند، به خوبي مي‌توانند در سطح مديران اجرايي در سازمان‌هاي بازرگاني، صنعتي و دولتي به كار اشتغال ورزند يا در سمت مشاور مديريت انجام وظيفه نمايند.
ب) انتظار مي‌رود كه اين فارغ‌التحصيلان پس از كسب تجربيات كافي بتوانند مسؤوليت‌هاي بيش‌تري را در سطوح بالاتر سازمان عهده‌دار گردند.
ج) علاوه بر اين فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند در كارهاي پژوهشي و تحقيقاتي كه امروزه در مؤسسات بزرگ از اهميت زيادي برخوردار است مشغول كار شوند.

گرایش بازاریابی

در دنیای امروز و بازار صنایع، شرکت های متعددی با معرفی محصولات گوناگون با یکدیگر به رقابت میپردازند و هر شرکتی نیاز دارد موضع خود را در این بازار محکمتر کند. یک مدیر بازاریابی می تواند با ارائه برنامه بازاریابی درست  به روشهای مختلف مثل تبلیغات و... همچنین شناسایی نیازهای مصرف کننده یک محصول را معرفی و بازار مناسبی برای فروش محصول بسازد.


گرایش بازرگانی بین المللی


بازرگانی بین المللی به معنی دادو ستد بین چند کشور است. هنگامی که در تولید محصولی نسبت به بقیه کشورها مزیت های رقابتی داریم و برایمان به صرفه است و یا کشورهایی وجود دارند که محصولات را ارزانتر دراختیارمان قرار میدهند. یک مدیر بازرگانی- گرایش بین المللی می تواند در این بازار بسیار مفید باشد.


گرایش مدیریت استراتژیک


این گرایش یکی از پرطرفدارترین رشته هامی باشد. یک مدیر استراتژیک در سازمان یک مسیر مشخص و هدفمند را برای سازمان مشخص میکند و با توجه به اهداف کلی، چشم انداز سازمان را تعیین میکند و نقاط قوت و ضعف راشناسایی و دائما در حال بررسی و ارزیابی محیط (داخلی-خارجی) سازمان است.


گرایش تجارت الکترونیکی


به دلیل تمایل جوامع به سمت فناوری و it، این رشته در حال رشد است و بازار کاری خوبی دارد. سازمان ها و شرکت ها هم برای پیشرفت کاری خود نیازمند استفاده از پیشرفت فناوری هستند و بدین منظور نیازمند فارغ التحصیلان این رشته هستند تا بتوانند فعالیت خود را در بستر فضای مجازی ادامه دنبال کنند.


گرایش بازرگانی داخلی


این رشته به آشنا کردن دانشجویان با مجموعه قوانین و شرایط بازرگانی در داخل کشور می پردازد. 


گرایش کارآفرینی


کارآفرینی یک رشته ی جدید در ایران است که مدیران خلاق با استفاده از این علم کسب و کارهای جدید را شناسایی می کنند و جهت پیشرفت سازمان تلاش می کنند. فعالیت در این حوزه بسیار گسترده است.

تمامی حقوق این سایت برای فراگیر پیام نور محفوظ است