رشته علوم دامی

معرفی رشته علوم دامی
علوم دامی، شاخه ای از مهندسی کشاورزی است که با پرورش و اصلاح نژاد دام، تغذیه دام و مدیریت آن سر و کار دارد. این رشته که در گذشته دامپروری خوانده می شد، درباره پرورش دام و طیور، ماهی و زنبور عسل اطلاعات مناسبی به دست می دهد. علاوه بر آن، موضوعات دیگری نظیر مطالعه و بررسی زمینه های فیزیولوژی، تغذیه و اصلاح نژاد دام در این رشته مورد توجه قرار می گیرد.
هدف این رشته، بالا بردن تولید اقتصادی با رعایت جنبه های اصول بهداشت و مدیریت در پرورش دام و نگهداری محصولات مربوطه، نیل به خودکفایی در تهیه پروتئین حیوانی مورد نیاز کشور، تولید الیاف دامی، تولید پوست برای انواع چرم، تولید انرژی برای کارهای کشاورزی و حمل و نقل و استفاده های تفریحی مانند اسب سواری است.
از مهمترین توانمندی های دانش آموختگان این رشته می توان به آشنایی با صنایع کشاورزی مرتبط، مهارت در مباحث تئوری و عملی تولید و پرورش حیوان، امنیت محصولات غذایی، جنبه های اخلاقی کیفیت و امنیت غذای پروتئینی، رفاه حیوان، تغییر روش های قدیمی و تلفیق تئوری و عملی مهارت های صنعتی اشاره کرد.
بازار کار
برای رشته های علوم کشاورزی مخصوصاً علوم دامی وضعیت بازار کار در بخش های دولتی بسیار محدود می باشد اما در بخش خصوصی اگر سرمایهٔ لازم برای کار آفرینی وجود داشته باشد، با تأسیس مزرعه پرورش دام می توان درآمدزایی قابل توجهی ایجاد کرد. افرادی که در مقاطع مختلف این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند مشاغل زیر را برعهده بگیرند:
-ایجاد مراکز خدمات دامی.
-کارشناس اصلاح نژاد دام در مراکز اصلاح نژاد
-جیره نویسی غذایی در مجتمع های دامپروری و کارخانه های تولید خوراک دام
-به عنوان مدرس در هنرستان های کشاورزی
-ایجاد واحد دامپروری سنتی و نیمه صنعتی و صنعتی در صورت داشتن سرمایه لازم
-کارشناس پژوهش و همکاری در پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی
-مدیریت واحدهای تولیدی پرورش مرغ مادر و تخمگذار
-ایجاد استخرهای پرورش آبزیان ماهی و میگو
-ایجاد زنبورستان و پرورش زنبورعسل
-کارشناس مدیریت تولید مثل در گاوداری ‌های صنعتی
 

تمامی حقوق این سایت برای فراگیر پیام نور محفوظ است