رشته شیمی

مقدمه:    
تاريخ پيدايش دانش شيمي را شايد بتوان با پيدايش انسان بر کره زمين همزمان دانست. تاريخ، پر از افسانه‌هاي کيمياگري و کيمياگران و روياهاي انسان در رسيدن به غيرممکن‌ها بوده است. ترديدي نيست که دنياي امروز تا حد قابل ملاحظه‌اي بر اثر فعاليت‌هاي شيمي دان‌ها شکل گرفته است. بدون توسعه شيمي و صنايع شيميايي در هر کشوري، صنايع آن کشور چهره‌اي ناقص خواهد داشت.شيمي، دانش مولکول‌ها، اتم‌ها و پيوندهاست. دانشي که مي‌تواند خواص ماده، چگونگي تغييرات و شيوه توليد آن‌ها را بررسي کند. اين دانش، زيربناي بسياري از علوم ديگر زيستي و صنعتي است.يک شيمي دان با موادي سروکار دارد که هريک داراي خواص گوناگوني است. آشنايي با اين مواد و خواص آنها در يک مجموعه دانشگاهي به عنوان رشته شيمي جاي مي‌گيرد.
 اهداف:
الف- رشد اتکاء به نفس و قوه ابتکار و پژوهش در دانشجو جهت انجام تحقيق مستقل درشيمي.
ب- افزايش توانائي و مهارت دانشجو به منظور احراز مسئوليت هاي شغلي درسطح يک صاحب نظر در يکي از سه زمينه شيمي محض ، شيمي کاربردي و شيمي آموزشي باتوجه به نيازهاي جامعه (تربيت کادر آموزشي و پژوهشي مورد نياز دانشگاه ها و موسسات تحقيقات دولتي و غيردولتي).
ج- رشد تعمق و نگرش کلي دانشجو درعلم شيمي به منظور بالابردن توانائي او در درک مسائل در ارتباط با يکديگر وکاربرد اين توانائي در رفع نيازهاي جامعه.
نقش و توانايي:
 الف) عهده‌دار شدن مسئوليت تدريس در رشته شيمي و نيز هدايت آزمايشگاه‌ها.
ب) همكاري در زمينه‌هاي مختلف شيمي در دانشگاه‌ها و نيز مؤسسات پژوهشي كشور.
ج) آمادگي براي ادامه تحصيلات بالاتر در جهت تأمين كادر علمي دانشگاه‌ها و ساير مراكز پژوهشي.
 ضرورت و اهميت:
الف) رفع كمبود هيئت علمي براي دانشگاه‌هاي كشور در سطح مربي.
ب) تربيت محققين و پژوهشگران مجرب براي كار در مؤسسات تحقيقاتي و صنعتي كشور و در نتيجه كوشش در رفع وابستگي تحقيقاتي و صنعتي جامعه اسلامي.

شيمي آلي


زمينه‌اي است که از ديدگاه تکنولوژي اهميتي فوق‌العاده دارد. شيمي آلي شيمي رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگينه‌ها و پلاستيک‌ها ، بنزين و لاستيک چرخ است. شيمي آلي، شيمي غذايي است که مي‌خوريم و لباسي است که مي‌پوشيم.از جمله فرصت‌هاي شغلي ممکن مي توان براي افراد متخصص در اين گرايش مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
سنتز ترکيبات آلي: کار درمراکز داروسازي و کمک به سنتز دارو و مواد آرايشي بهداشتي.
طيف سنجي آلي: کار در آزمايشگاه‌هاي شناسايي مواد شيميايي کنترل کيفي.
صنايع شيمي آلي و پليمر: ارتباط تنگاتنگي بين شيمي آلي و شيمي پليمر وجود دارد. سنتز پليمرهاي جديد، اصلاح ساختار پليمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ايجاد خواص جديد براي کاربردهاي خاص مي‌تواند انگيزه‌اي براي کارخانجات و مراکز علمي براي استفاده از يک کارشناس ارشد شيمي آلي باشد.
سينتيک و مکانيزم واکنشهاي آلي: بسياري از صنايع فعال شيمي مخصوصاً بخش‌هاي درگير با پتروشيمي و نفت شاخه‌اي از شيمي آلي هستند که با بررسي مکانيسم واکنش‌ها و سنتيک آن‌ها مي‌توان اطلاعات ارزشمندي بدست آورد و براي ساخت کاتاليزورهاي جديد و افزايش سرعت واکنش‌ها و نيز افزايش راندمان توليد از آن‌ها استفاده کرد که اين ها همه از تخصص‌هاي يک شيمي‌دان آلي است.


شيمي تجزيه


کنترل کيفيت و محصول بيشتر صنايع توليدي نيازمند به توليد با کيفيت يکنواخت هستند. براي کسب اطمينان از برآورده شدن اين نيازمندي، مواد اوليه و همچنين محصول نهايي توليد شده مورد تجزيه‌هاي شيميايي وسيعي قرار مي‌گيرند.نمايش و کنترل آلوده کننده‌ها: فلزات سنگين پسمانده‌هاي صنعتي و حشره کشهاي آلي کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ايجاد آلودگي هستند. به منظور ارزيابي چگونگي توزيع و عيار يک آلوده کننده در محيط ، به يک روش تجزيه‌اي حساس و صحيح نياز است و در کنترل پسابهاي صنعتي ، تجزيه شيميايي روزمره حائز اهميت است.مطالعات پزشکي و باليني: عيار عناصر و ترکيبات مختلف در مايعات بدن ، شاخص هاي مهمي از بي نظمي‌هاي فيزيولوژيکي مي‌باشند. وجود قند بالا در ادرار که نشانه‌اي از يک حالت ديابتي است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترين مثال ها در اين زمينه مي‌باشد. که همه به تجزيه کيفي و کمي نياز دارند.عيارگيري از ديدگاه تجاري در برخورد با مواد خام نظير سنگ هاي معدني ، ارزش سنگ معدن ، از روي فلز موجود در آن تعيين مي‌شود. اين موضوع ، مواد با عيار بالا را نيز غالبا شامل مي‌شود. بطوري که حتي تفاوت کم در غلظت مي‌تواند از نظر تجاري تاثير قابل ملاحظه‌اي داشته باشد. بنابراين يک روش تجزيه‌اي قابل اعتماد و صحيح از اهميت اساسي برخوردار است.
 

تمامی حقوق این سایت برای فراگیر پیام نور محفوظ است