معرفی رشته مهندسی پلیمر در دانشگاه پیام نور 

بخش علمی فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور شامل هفت گروه آموزشی مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فنآوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی است که در ادامه به معرفی رشته مهندسی پلیمر می پردازیم.


رشته مهندسی پلیمر


سرآغاز رشته مهندسی پلیمر به جنگ جهانی دوم برمی گردد اما این رشته به دلیل کاربردی بودنش سریعاً رشد کرد و به یکی از رشته های مهم گروه فنی و مهندسی تبدیل شد.رشته مهندسی پلیمر یک رشته میان رشته ای است که در ابتدا شاخه ای از مهندسی شیمی به حساب می آمد. در واقع کار رشته پلیمر تولید محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب، رزین و .... است. مهندسی پلیمر از رشته هایی است که با حیات روزمره انسانهای امروزی عجین شده است، اکثر لوازم و وسایل مصرفی ما انسانها از قبیل ظروف ملامینی و پلاستیکی، بسیاری از قطعات تلویزیونها، کامپیوترها و اکثر لوازم خانگی، نوار چسب ها و ... جزء محصولات پلیمری هستند.
کسانی که می خواهند وارد این رشته شوند باید به کار در محیط های کارخانه ای و آزمایشگاهی علاقه داشته باشند، در ضمن توانایی و علاقه برای انجام کارهای تحقیقی از دیگر بایدهای ورود به این رشته است. نباید فراموش کرد که به دلیل زمان بر بودن کارهای تحقیقاتی در زمینه پلیمر علاقه مندان این رشته باید صبر و حوصله زیادی نیز داشته باشند.این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در گرایش های صنایع پلیمر و گرایش علوم و تکنولوژی رنگ ارائه می شود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی 140 واحد است که مشتمل بر دروس عمومی، پایه، اصلی، تخصصی الزامی و تخصصی اختیاری است. دروس پایه و دروس اصلی بین تمام گرایش های این رشته مشترک هستند، اما دروس تخصصی الزامی و اختیاری به گرایش تحصیلی فرد بستگی دارند، به عنوان مثال دانشجوی گرایش صنایع پلیمر دروس تخصصی الزامی و اختیاری متناسب با این گرایش را می گذراند. دروسی مثل استاتیک و مقاومت مصالح، مبانی رئولوژی، خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها، شناسایی و آنالیز دستگاهی و ... جزء دروس اصلی و دروسی مثل مهندسی الیاف، پلیمرها و محیط زیست، پلیمرها در سامانه های کلوئیدی و ... جزء دروس تخصصی الزامی گرایش صنایع پلیمر هستند.


بازار کار رشته مهندسی پلیمر


مهندسان پلیمر می توانند در صنایع قطعه سازی خودرو، دارویی، تولید رنگ، پتروشیمی، نساجی، نظامی، بسته بندی و ... در سمت های مسئول کنترل کیفیت، مسئول تحقیق و توسعه، مسئول آزمایشگاه و ... مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در صورت ادامه تحصیل تا مقاطع بالاتر و پیدا کردن دانش و تجربه کافی اقدام به تاسیس شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت محصولات نوین پلیمری کنند و علاوه بر داشتن درآمد عالی، باعث ارزآوری و کارآفرینی نیز شوند. البته امکان تدریس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای دارندگان مدرک دکتری این رشته نیز فراهم است.