معرفی رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه پیام نور 

بخش علمی فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور شامل هفت گروه آموزشی مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فن آوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی است که در ادامه به معرفی رشته مهندسی مکانیک می پردازیم.

گروه مهندسی مکانیک

در این گروه آموزشی دانشگاه پیام نور رشته های مهندسی مکانیک در گرایش های طراحی جامدات، حرارت و سیالات، ساخت و تولید و مهندسی خودرو؛ مهندسی هوافضا؛ مهندسی متالورژی و مهندسی اجرایی در مقطع کارشناسی ارائه می شود که در ادامه به معرفی رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی متالورژی می پردازیم.

رشته مهندسی مکانیک


مهندسی مکانیک از قرن هجدهم میلادی و از زمان انقلاب صنعتی به عنوان یک رشته مجزا شناخته شد، هر چند که توسعه آن چندین هزار سال طول کشیده است.
رشته مهندسی مکانیک ازر جامع ترین رشته های گروه فنی و مهندسی است زیرا دربرگیرنده تمام علوم و فنونی است که با تولید، تبدیل و توزیع انرژی سروکار دارند. می توان گفت که رشته مهندسی مکانیک جنبه عملی رشته فیزیک است و می توان جنبه کاربردی قوانین فیزیک را در خلال مباحث این علم مشاهده کرد.رشته مهندسی مکانیک هم مثل سایر رشته های مهندسی با زندگی ما عجین شده است و نمی توان زندگی بدون وسایل ساخت دست مهندسان مکانیک را تصور کرد. به قول انجمن مهندسان مکانیک آمریکا «هرگاه چیزی حرکت می کند، انرژی مصرف و یا تولید می کند، بدون شک یک مهندس مکانیک در طراحی، توسعه و تولید آن نقش داشته است». کسانی که می خواهند وارد این رشته شوند باید علاوه بر داشتن علاقه به فیزیک و ریاضیات در این دروس پیش زمینه قوی ای داشته باشند و از هوش و قدرت تجسم خوبی برخوردار باشند. همچنین شخص باید حس مسئولیت پذیری، قدرت ریسک پذیری، قدرت مدیریت بحران و توانایی انجام کار گروهی را داشته باشد. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی 140 واحد است که مشتمل بر دروس عمومی، پایه، اصلی، تخصصی الزامی، تخصصی انتخابی و کارگاه، پروژه و کارآموزی است. دروسی مثل استاتیک، ارتعاشات مکانیکی، دینامیک ماشین، کنترل اتوماتیک و ... جزء دروس اصلی و دروسی مثل مدیریت و کنترل پروژه، مقدمه ای بر اجزای محدود، رباتیک و آزمایشگاه و ... جزء دروس تخصصی الزامی هستند.این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در گرایش های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، ساخت و تولید ارائه می¬شود و علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته ها می توانند بدون توجه به مدرک کارشناسی خود در این رشته ها در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل دهند.


بازار کار رشته مهندسی مکانیک


با توجه به کاربردی بودن رشته مهندسی مکانیک و این که این رشته در زمینه های طراحی و ساخت ماشین آلات، طراحی و ساخت سیستم های حرارتی و برودتی، طراحی و ساخت سیستم های کنترلی پالایشگاه ها و کارخانجات شیمیایی و ... کاربرد دارد بازار کار بسیار گسترده ای دارد و هر صنعتی از صنایع تولیدی، نفت گاز و پتروشیمی، صنایع نظامی گرفته تا شرکت های مشاوره و پیمانکاری و ده ها سازمان و ارگان دولتی و خصوصی همگی به وجود یک مهندس کاربلد نیاز دارند. البته لازمه پیدا کردن کار مناسب در این رشته داشتن مهارت بالا و تسلط بر نرم افزارهای تخصصی این رشته است.