معرفی رشته مهندسی عمران در دانشگاه پیام نور 

بخش علمی فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور شامل هفت گروه آموزشی مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فن آوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی است که در ادامه به معرفی رشته مهندسی عمران می پردازیم.


رشته مهندسی عمران 


در این گروه آموزشی دانشگاه پیام نور رشته مهندسی عمران در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.
قدمت مهندسی عمران به 4000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد، در این زمان کم کم بشر کوچ نشینی را متوقف کرد و شروع به یکجانشینی کرد. مهندسی عمران مستقیماً با حیات بشر ارتباط دارد زیرا هیچ بشری نمی تواند بدون داشتن سرپناه به زندگی خود ادامه دهد.مهندسی عمران پایه و اساس جامعه مدرن امروزی است. وظیفه مهندسان این رشته طراحی، نظارت و ارزیابی روند ساخت ساختمان ها، پل ها، جاده ها، سدها، بیمارستان ها و .... است. مهندسی عمران در تمامی جنبه های زندگی مدرن امروزی نقش دارد؛ ما در ساختمان هایی زندگی می کنیم که توسط مهندسین عمران طراحی شده است، آبی را می نوشیم که از سدهای طراحی شده توسط مهندسی عمران می آید، در جاده ها و راه هایی حرکت می کنیم که توسط مهندسین عمران طراحی و اجرا شده است و...... .همین همه جانبه بودن و نقش مستقیم در زندگی انسان ها، مهندسی عمران را به رشته ای پرطرفدار تبدیل کرده است اما باید علاقه مندان این رشته توجه داشته باشند که برای موفقیت در این رشته شخص باید دارای تواناییها و ویژگیهای شخصی خاصی باشد؛ یک مهندس عمران خوب باید توان جسمی و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد، دارای قدرت تصمیم گیری و انتخاب سریع باشد، اجتماعی بوده و در دروس ریاضی و فیزیک پایه قوی ای داشته باشد.این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در 6 گرایش مهندسی عمران، مهندسی مدیریت پروژه، مهندسی نقشه برداری، مهندسی راه آهن (سازه های ریلی)، مهندسی راه آهن (بهره برداری) و مهندسی راه آهن (جریه) ارائه می شود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی 140 واحد است که مشتمل بر دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی الزامی و اختیاری است. دروسی مثل استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه و ... جزء دروس اصلی و تخصصی الزامی و دروسی مثل اصول مدیریت ساخت، اقتصاد مهندسی، مقررات ملی ساختمان و ... جزء دروس اختیاری هستند.این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در 6 گرایش ژئوتکنیک، آب و سازه های هیدرولیکی، مدیریت ساخت، سازه، راه و ترابری و محیط زیست ارائه می شود و علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته می توانند بدون توجه به مدرک کارشناسی خود در این رشته در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل دهند. همچنین امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابری تا مقطع دکتری در دانشگاه پیام نور نیز فراهم است.


بازار کار رشته مهندسی عمران


مهندسین عمران می توانند هم در سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی و خصوصی و هم به صورت مستقل فعالیت کنند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند جذب وزارت راه و شهرسازی، نیرو، سازمان نقشه برداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی و ... شوند و یا در شرکت های مهندسین مشاور مشغول به کار می شوند. فارغ التحصیلان این رشته بعد از چند سال فعالیت و قبول شدن در آزمون نظام مهندسی می توانند پروانه اشتغال دریافت کرده و به صورت مستقل شروع به کار کنند و یا اینکه شرکت پیمانکاری، آزمایشگاه مکانیک خاک، آزمایشگاه بتن، آزمایشگاه جوش و ... راه اندازی کنند.