معرفی رشته فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور 

بخش علمی فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور شامل هفت گروه آموزشی مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوترو فن آوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی است که در ادامه به معرفی رشته مهندسی صنایع می پردازیم.


رشته مهندسی صنایع


در این گروه آموزشی دانشگاه پیام نور رشته مهندسی صنایع در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.پیشینه کاربردی مهندسی صنایع به اوایل انقلاب صنعتی برمی گردد. فردریک تیلور که بنیانگذار علم مدیریت است را پدر مهندسی صنایع نیز می نامند. اوایل مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی مکانیک قلمداد می شد، اما در سال 1909 در دانشگاه پنسیلوانیا اولین دپارتمان تخصصی این رشته راه اندازی شد.مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی است که وظیفه اصلی آن بررسی نحوه بهتر انجام دادن کارهای مختلف است. کار مهندسان صنایع کاهش دادن هزینه های تولید، افزایش بهره وری، بهبود کیفیت محصولات و خدمات، تضمین سلامت و ایمنی کارگران، حفاظت از محیط زیست و رعایت مقررات شغلی و ایمنی است. در واقع کار مهندسین صنایع کاهش اتلاف سرمایه، وقت، مواد، انرژی و مواد اولیه است.مهندسی صنایع ترکیبی از رشته های مختلف مهندسی و اصول مدیریت و اقتصاد است و به همین دلیل حضور یک مهندس صنایع در تمامی پروژه های صنعتی و غیرصنعتی در راستای پیشبرد درست کارها و بهینه-سازی امور الزامی است.کسانی که می خواهند وارد این رشته شوند باید علاوه بر اینکه در دروسی مثل ریاضیات و فیزیک پایه قوی ای داشته باشند، دارای ذهنی خلاق و کنجکاو نیز باشند تا بتوانند در این رشته موفق باشند.این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور تنها در گرایش مهندسی صنایع ارائه می شود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی 140 واحد است که مشتمل بر دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی اجباری، کارگاه، کارآموزی و اختیاری است. دروسی مثل اصول حسابداری و هزینه یابی، استاتیک و مقاومت مصالح، برنامه ریزی تولید، نقشه کشی صنعتی و ... جزء دروس اصلی و تخصصی اجباری و دروسی مثل تحلیل سیستم ها، اصول بازاریابی، مونتاژ مکانیکی و ... جزء دروس اختیاری هستند.این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در 3 گرایش بهینه سازی سیستم ها، سیستم های کلان و مدیریت مهندسی ارائه می شود و علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته می توانند بدون توجه به مدرک کارشناسی خود در این رشته در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل دهند. همچنین امکان ادامه تحصیل در گرایش مهندسی صنایع تا مقطع دکتری در دانشگاه پیام نور نیز فراهم است.


بازار کار رشته مهندسی صنایع


مهندسی صنایع به دلیل گسترده بودن حوزه کاری، بازار کار گسترده ای نیز دارد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند جذب بانک ها، شرکت های مشاوره، صنعت بیمه، کارخانجات و صنایع تولیدی، شرکت های هواپیمایی، بیمارستان ها، شهرداری ها و بسیاری از سازمان ها و ارگان های دیگر شوند؛ در واقع در هر سازمانی که مسئله برنامه ریزی، بهینه سازی، مدیریت صحیح و … مطرح باشد وجود یک مهندس صنایع الزامی است. همچنین در تمام پروژه های ساخت و ساز، صنعتی و معدنی، توسعه ای و .... حتماً باید یک مهندس صنایع کاربلد حضور داشته باشد. مهندسان فارغ التحصیل برای اینکه در پیدا کردن کار مشکلی نداشته باشد حتماً باید بر نرم افزارهای این رشته که البته تعدادشان هم کم نیست تسلط کامل داشته باشند.