معرفی رشته مهندسی شیمی در دانشگاه پیام نور 

بخش علمی فنی و مهندسی در دانشگاه پیام نور شامل هفت گروه آموزشی مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فنآوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی پزشکی است که در ادامه به معرفی رشته مهندسی شیمی می پردازیم.


گروه مهندسی شیمی


در این گروه آموزشی دانشگاه پیام نور رشته های مهندسی شیمی، مهندسی پلیمر و مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارائه می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.


رشته مهندسی شیمی


سرآغاز مهندسی شیمی به کوشش اولیه انسان برای استفاده از مواد خام طبیعی برمی گردد. اولین درس در زمینه مهندسی شیمی اولین بار توسط پروفسور نورتون در سال 1881 در دانشکده مکانیک دانشگاه MIT تدریس شد. دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران با فارغ التحصیل کردن اولین دانش آموخته خود در سال 1314 رسماً پا به عرصه وجود گذاشت. رشته مهندسی شیمی یک رشته بین رشته ای است که در ابتدا جزئی از مهندسی مکانیک سیالات به حساب می آمد. مهندسی شیمی با طراحی، ساخت و بهره برداری از فرآیندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی سروکار دارد، کار یک مهندس شیمی بر سه بخش اصلی اختلاط، مهندسی واکنش و جداسازی متمرکز است.وظیفه اصلی مهندسان شیمی بهبود کمی و کیفی تولیدات صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی و ... با استفاده از مطلوب ترین فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی است. کسانی که می خواهند وارد این رشته شوند باید ابتداً پیش زمینه ریاضی قوی ای داشته باشند، این رشته برخلاف عنوانش دروس شیمی زیادی ندارد و تنها 9 واحد بیشتر از بقیه دوره های مهندسی درس شیمی دارد؛ بنابراین داشتن پایه قوی در شیمی هر چند مهم است اما نسبت به دروس فیزیک و ریاضیات در درجه دوم اهمیت قرار دارد. همچنین داشتن تسلط نسبی بر زبان انگلیسی، دقت زیاد و صبر و حوصله فراوان از دیگر عوامل زمینه ای برای موفقیت در این رشته محسوب می شوند.این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور در گرایش های صنایع غذایی و صنایع پالایش، پتروشیمی و گاز ارائه می شود. تعداد واحدهای مقطع کارشناسی 140 واحد است که مشتمل بر دروس عمومی، پایه، تخصصی و تخصصی انتخابی است. دروسی مثل انتقال حرارت، انتقال جرم، سینیتیک و طراحی رآکتور، اقتصاد و طرح مهندسی و ... جزء دروس تخصصی و دروسی مثل مهندسی صنایع غذایی، اصول حفاظت محیط زیست، کاتالیزورهای صنعتی و ... جزء دروس تخصصی انتخابی هستند.این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در گرایش های بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، پلیمر، طراحی فرآیند، مدل سازی شبیه سازی و کنترل و محیط زیست ارائه می شود و علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته می توانند بدون توجه به مدرک کارشناسی خود در این رشته ها در دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل دهند.


بازار کار رشته مهندسی شیمی


مهندسان شیمی می توانند در صنایع مختلفی مثل صنایع شیمیایی، غذایی، داروئی، نساجی، پتروشیمی و ... به عنوان ناظر تولید، مهندس طراح، مدیر بخش تحقیق و توسعه و ... مشغول به کار شوند. در بخش دولتی هم می توان گفت وزارت نفت بزرگترین فرصت شغلی مهندسان شیمی به حساب می آید. البته مثل تمام رشته های دیگر مهندسی شرط پیدا کردن شغل مناسب با حقوق مکفی داشتن مهارت زیاد و تسلط بر نرم-افزارهای این رشته است. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند در صورت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به کارهای پژوهشی و یا تدریس در دانشگاه ها روی بیاورند.