آشنایی با دانشگاه پیام‌نور

دانشگاه پیام‌نور به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه آموزش عالی کشور زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. نظام آموزشی این دانشگاه مبتنی بر آموزش باز (open university) با هدف دوری از شیوه استاد محوری است.

درباره دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور در سال 1367 پس از تجمیع امکانات دانشگاه آزاد ایران و ابوریحان بیرونی، به عنوان تنها دانشگاه آموزش باز و از دور در جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. مدارکی که این دانشگاه به دانشجویانش اعطاء می‌نماید معتبر و هم تراز مدارک دیگر دانشگاه‌های دولتی است. پیام نور فعالیت آموزشی خود را با پذیرش اولین گروه دانشجویی در 5 رشته تحصیلی و در 28 مرکز آغاز کرد. دانشگاه پیام نور علاوه بر پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری که سالیانه توسط سازمان سنجش برگزار می‌گردد؛ از طریق برگزاری دوره‌های فراگیر نیز دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه در حال حاضر دارای 495 مرکز و واحد در سراسر کشور است .

آموزش باز و از دور

آموزش باز و از دور،‌ نظام آموزش نوینی برای سامان دادن به فرایند یاددهی- یادگیری است که یک مرکز آموزشی از طریق کاربرد رویکردهای مختلف و استفاده از یک یا چند رسانه، آموزش دانشجو را انجام می‌دهد. شیوه آموزش باز و از دور، عمدتا با توجه به ویژگی‌های اقلیمی، ‌اقتصادی و جمعیتی کشورها شکل گرفته است. این نوع آموزش که به صورت مکاتبه‌ای از اواخر قرن 19 میلادی در اروپا و امریکا شروع شد، با ویژگی‌های کنونی خود، ‌از اواسط دهه شصت میلادی در اروپا اشاعه و گسترش یافت. این نظام با تکامل سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات به شکل امروزی رایج شد. آموزش باز و از دور با بهره‌مندی از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی و مشارکت یادگیرندگان فرایند یادگیری را با آسان‌تر می‌کند.

هدف‌های مهم دانشگاه پیام‌نور

- مشارکت در همگانی‌سازی آموزش عالی و ارتقای سطوح علمی و فرهنگی جامعه

- فراهم نمودن امکان ادامه تحصیل برای افراد شاغل و خانه داری که قادر به تحصیل در دانشگاه‌های سنتی نیستند

- کاهش موانع و ارائه امکانات برای ادامه تحصیل دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی داخل و خارج از کشور

- راه‌اندازی بزرگترین شبکه آموزش الکترونیکی برای تمامی مقاطع تحصیلی

- فراهم نمودن امکان بهره‌مندی از کلیه پتانسیل‌هایی که در سیستم‌های آموزشی سنتی نادیده گرفته شده‌اند

- تامین بخشی از منابع انسانی کارآمد مورد نیاز کشور، به ویژه در مناطق محروم

- ایجاد همکاری‌های علمی به منظور مرتفع نمودن مسائل اجتماعی

- برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت برای افزایش دانش و مهارت داوطلبان

- امکان تحصیل داوطلبان بومی در محل سکونت

- جذب منابع انسانی بومی در مراکز و واحدها به عنوان کارکنان و اعضای هیات علمی